تبلیغات
پاسخ به شبهات ناسیونالیست های افراطی، آتئیست ها و امثال هم - پاسخ به شبهاتی پیرامون حضرت علی (ع) / قسمت پنجم
پاسخ به شبهات ناسیونالیست های افراطی، آتئیست ها و امثال هم
اینجا رو کسی می گردونه که خودش آتئیست بود و لطف خدا شامل حالش شد ...
قسمت یازدهم شبهه
5) عبدلله خررمی با 70 نفر از همراهانش از بیم جان به دژی پناه برد. به دستور امام علی، دژ به آتش کشیده شد که در جریان آن تمامی این افراد زنده زنده در آتش سوختند؛ بطوری که بوی گوشت بریان شده این انسانهای نگون بخت در هوا پخش و مردم را آزار داد.
(علی مرزی نامتناهی، حس صدر، ص 199)

شما خودتان را هم که بکشید کتابی به اسم علی مرزی نامتناهی پیدا نمی کنید! یک کتاب از مرحوم حسن صدر با نام مرد نامتناهی وجود دارد که نه کتاب رفرنسی است و نه آن خدا بیامرز صاحب مطالعات عمیق اسلامی بوده اند. من نتوانستم این کتاب را پیدا کنم و البته مطمئنم اگر پیدا هم کنم، بازهم تلبیس را نشان می دهم.

مرحوم صدر وکیل بوده اند و این کتاب را هم در اواسط دهه 30 نوشته اند و با جایزه آن مدرسه ای ساخته اند. این کتاب نه یک منبع دینی است و نه از اعتبار روایی بالایی برخوردار است. یعنی ایشان مثل زرینکوب تاریخ نگار نبوده اند و مثل برخی علمای دینی هم صاحب علم در رجال و درایه و ... نبوده اند. بگذارید راحت تر بگویم. تردید نکنید اگر چنین چیزی صحت داشت یا در منبع حتی نسبتا معتبرتر و قدیمی تری وجود داشت، نویسنده به خود زحمت می داد و از آنجا رفرنس می داد نه کتابی که حتی نامش را درست نمی داند.

من یک نکته جالب را هم بد نیست بگویم و آن هم اینکه عبدالله خرمی اساسا وجود تاریخی ندارد و شاید کسی که اولین بار این شبهه را نوشته با اشتباه تایپی یادش رفته تا ض را در کلمه خرمی بگذارد و معنای آن شود حضرمی! یعنی شما اگر نام عبدالله خرمی را در گوگل سرچ کنید، شبهه مشهور را می بینید و هیچکس هم نبوده که بگوید آقا جان این آدم اصلا وجود ندارد و درستش عبدالله حضرمی است. حالا به نظرتان تکلیف آن انسان های بدبختی که بدون اینکه حتی از صحت ماجرا باخبر باشند، آن شبهه را پخش می کنند چیست؟

و اما درباره عبدالله حضرمی (البته اگر منظور نویسنده همو بوده باشد)

در اواخر عمر حضرت علی (ع) احتمالا می‌دانید که شبیخون ها و غارت هایی از سوی معاویه و فرماندهانش به سرزمین های تحت حاکمیت حضرت علی می شد (فقط جهت یادآوری می نویسم که در یکی از این شبیخون ها و غارت ها خلخالی از پای زنی یهودی کشیده می شود که حضرت علی در آن باره می فرمایند اگر کسی از شنیدن این خبر فوت کند، بر او ایرادی نیست). عبدالله حضرمی از فرماندهان معاویه جهت جداسازی بصره از حکومت آن حضرت وارد این شهر می شود و با برخی کسان هم هماهنگی های لازم را انجام می دهد. ظاهرا در این دوره ابن عباس  بصره را به دلیلی ترک کرده بوده و عبدالله بر همین اساس زمان را مغتنم می شمارد. در این بین زیاد ابن ابیه هم که والی حضرت بود، بصره را ترک می کند و به حضرت نامه ای می نویسد و ماجرا را شرح می دهد. آن حضرت نماینده ای به سمت عبدالله می فرستد ولی بعد از مدتی آن نماینده را شبانه به قتل می رسانند. (ظاهرا این کار از نظر نویسنده خیلی بد نبوده که به آنها اشاره نمی کند) بعد از مدتی حضرت فرد دیگری را می فرستند که نامش جاریه بن قدامه است. او مدتی را با عبدالله نبرد می کند و در نهایت او و همراهانش را مجبور می کند به قلعه ‌ای عقب نشینی کنند. فرمانده حضرت علی برای بیرون کشیدن این گروه فراری مجبور به روشن کردن آتش می شود تا بلکه به واسطه آن عده ای خارج شوند والبته بخش زیادی از افراد حاضر در دژ از آنجا خارج می شوند و توبه می کنند ولی عبدالله و برخی همراهانش ترجیح می دهند که در دژ بمانند و کشته شوند. حالا این ماجرا چه ارتباطی با حجضرت علی دارد، الله اعلم!

این ماجرا در بصره رخ داده و حضرت علی در کوفه بوده است. پس دستور این آتش را حضرت نداده بودند. در ثانی بازهم اینجا یک مغلطه وجود دارد و مشخص نیست که چرا اصلا به این توجه نمی شود که اگر یک فرد توطئه ای می کند تا ناحیه ای را از یک کشور جدا کند و حتی به او فرصت تسلیم داده می شود و البته او دستش به خون نماینده و سفیر هم آغشته است، بازهم باید او را با بقیه یکی دانست؟ آیا انمصاف حکم نمی کند که نویسنده شبهه را معاند شخصی با حضرت علی بدانیم؟

قسمت دوازدهم شبهه
6 ) بعد از مرگ محمد پیامبراسلام، عده ای از مردم قبایل از اسلام برگشتند و عوامل پیامبر اسلام را کشتند و از شادی مرگ محمد به زنانشان فرمودند که دستان خود را حنا بگذارند.
( قصص النیا نیشاپوری، ص 455) .

ابوبکر ، عمر و علی بفوریت دستور دادند که هر که از دین برگشته، گردن زنند و با آتش بسوزانند و زن و بچه اشان را به اسارت برند (تاریخ طبری، جلد 4 ص 1379، 1380، 1394 ، 1407 و جلد 6 ، ص ص 2420 و 2665) . در جریان این کشتارها، شمشیرهای خالد ابن ولید و امام علی برنده تر از دیگران عمل کرد. تاریخ طبری درباره ی کشتارهای
« خالد بن ولید» می نویسد: » آنانکه دست رنگ کرده بودند و شادی و شعف در اثر درگذشت پیامبر اسلام نشان داده بودند همه را بکشت و به آتش بسوخت و فرمود تا سرهایشان گرد کنند و پایه دیگ کنند و آتش در تن های ایشان زد و همه را بسوخت». همین کتاب در مورد نقش علی در سوزاندن اجساد مردم در جریان این کشتارها می نویسد: » علی تنهای آنان را در آتش سوزاند و خاکستر نمود.» (تاریخ طبری، جلد چهارم ص ص 1380 و 1464 و جلد ششم صفحات 2420 تا 2265)


نویسنده به درستی ادعا می کند که عده ای از مردم بعد از درگذشت حضرت رسول از دین برگشتند و نام این ها به اهل رده در اسلام مشهور است. افرادی همچون مسیلمه و سجاح و دیگرانی هم البته بودند که خود را پیامبر معرفی می کردند. حتی اوضاح مکه هم ملتهب بود و احتمال برگشتن به بت پرستی وجود داشت ولی اظهارات سهیل ابن عمرو باعث شد تا مکه آرام بگیرد. جالب است که همین سهیل ابن عمرو همان کسی است که در پیمان حدیبیه مانع از نوشتن نام حضرت رسول می شود ولی روح اسلام او را یک روز در قامت فردی قرار می دهد که صراط مستقیم را نشان می دهد.

بگذریم...

نویسنده در خط دوم ادعای خود مدعی شده که ابوبکر دستور قتل و عام سختی را در این رابط صادر می کند. در ادامه همین شبهه مدعی می شود که حضرت علی در این نبردها حضور داشته است.  پاسخ به ادعاهای فوق به این شرح است:

1- اگر ابوبکر دستور داده کسی با آتش سوزانده شود، اشتباه کرده است. بر طبق روایت صحیح از پیامبر در کتاب مسند احمد بن حنبل ج 25 ص 421، پیامبر از آتش زدن محکومان نهی کرده و گفته این وسیله عذاب الهی است و انسان ها نباید با این وسیله کسی را بکشند یا عذاب دهند.
2- علی بی شک برخلاف سنت پیامبر عمل نمی کند و قطعا علی دست به این کار نمی زند.
3- حکم ارتداد برای مرتدی که با مسلمانان جنگ مسلجانه می کند مشخص است.
4- نویسنده می گوید خالد و علی در کشتارها خیلی بی رحم بودند و شاهد مثالش از خالد است. به این چه می گویند؟ فرار رو به جلو؟ آیا نه این است که نویسنده چیزی از حضرت علی پیدا نکرده و به همین دلیل چیزی برای خالد را جایگزینش کرده است؟ گفتنی است که حضرت رسول هم در زمان حیات خود بابت رفتار تند و عصیان های شخصی خالد از رفتار او برائت جسته بود و جناب عمر هم در دوره خلافت خود خالد را برکنار و ابوعبیده جراح را جایگزین او به همین دلیل کرد. این اولین اقدام عمر در دوران خلافت خود بود. مشهور است که عمر بعد از ماجرای خالد و مالک ابن نویره که در همین جنگ های رده بود به ابوبکر پیشنهاد برکناری خالد و حتی سنگسار او را داد ولی ایشان نپذیرفت.
5- تاریخ طبری به هیچ وجه منبع موثقی به تنهایی نیست.
6- حضرت علی هیچگاه در جنگ با اهل رده و جنگ های خارجی سه خلیفه اول شرکت نداشت. البته ایشان مشاوری دلسوز برای خلفا در زمان مشورت بود ولی ایشان برخلاف دوره حضرت رسول در هیچ جنگی در سه خلیفه اول شرکت نکردند. مشاوره ایشان به سه خلیفه اول هم بر اساس آیه اشدا علی الکفار و رحمابینهم بوده و یک مرجع دینی نباید از نصایح و پندها جامعه خود را محروم کند. با این حال اگر کسی مدعی است که آن حضرت در این جنگ ها بوده، منابعی معتبر از کتب شیعه یا سنی بیاورد و قطع به یقین طبری را کسی به عنوان منبع اصلی از شما قبول نخواهد کرد.
ادامه این شبهه، بعدا ان‌شاءالله
نوع مطلب : شبهات درباره حضرت علی (ع)، 
برچسب ها : پاسخ به شبهات پیرامون حضرت علی، عبدالله خرمی و آتش، علی مرد نا متناهی، اهل رده و حضرت علی،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 8 خرداد 1396 08:55 ب.ظ
سلام ُ وب خوبی دارید.
خوش حال میشم به سایت ما در زمینه ترمیم مو سر بزنید و ما رو معرفی کنید .
با تشکر
http://mogeh.com/
جمعه 22 اردیبهشت 1396 03:55 ق.ظ
Hello there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be
okay. I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 01:12 ق.ظ
سلام دوست عزیز. وبلاگ جالبی داری امیدوارم همینطور ادامه بدی
حقیقتش ما امکان کسب در آمد از طریق سایتمون برای همه وبلاگ‌ها و حتی کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی رو فراهم کردیم تا بتونید خیلی راحت کسب در آمد کنید. خیلی آسون! با مراجعه به سایتمون میتونی اطلاعات کامل و نحوه همکاری با ما رو بخونی. امیدوارم این دعوتم رو بی پاسخ نذاری و بتونیم با هم همکاری خوبی داشته باشیم. آدرس سایت اصلی:
http://palex.in
راستی دوست عزیز اگر میتونی این لینک رو در پیوندهای (لینک‌) وبلاگت بذار. هم بدرد خودت میخوره هم برای خیلیای دیگه مفیده:
https://palexi.biz/youtube
اگر پاسخی داری لطفاً به ایمیلمون پاسخ بده. بنده حمیدی هستم.
منتظر پاسخت هستیم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : من هیچی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :